Ziraat Müşteri Hizmetleri Gücüne Güç Kattı!

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri yeni yatırımlar ve teknoloji ürünleri ile artık müşterilerine daha iyi bir hizmet sunacak!

0
105

Türkiye’nin en eski bankası olan Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile ilgili gerçekleştirilen yeni çalışmalar ile artık daha güçlü ve daha iyi oluyor. Zaman ve mekan fark etmeksizin tüm işlemleriniz için ulaşabileceğiniz çağrı merkezi sayısını ikiye çıkartan Ziraat Bankası müşteri hizmetleri artık 444 00 00 – 0850 220 00 00 telefon numaraları üzerinden hizmete devam edecek.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile ilgili yeni yatırımlar gerçekleştirerek son teknoloji ürünleri ile müşteri memnuniyetini arttırma planı yapıyor. Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda özellikle müşterilerin şubeye gelmeden tüm işlemlerini tamamlamalarını sağlamak adına yeniliklerin hız kesmeden devam edeceği belirtildi.

Ziraat Müşteri Hizmetleri Her An Yanınızda Oluyor!

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarında gerek telefon üzerinden, gerek internet bankacılığı üzerinden, gerekse de diğer iletişim kanalları üzerinden sağlıklı ve güçlü bir hizmet sunmak adına iyileştirmelerin ve teknolojinin getirdiği yeniliklerin yapılacağı belirtildi.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri artık sadece banka müşterileri tarafından değil herkes tarafından kullanılabilecek. Geçtiğimiz sistem içerisinde sadece banka müşterileri destek alabiliyor iken artık yeni müşteriler veya Ziraat Bankası ile daha önce hiçbir işlem yapmamış olan kişilerde iletişime geçebilecekler.

Yatırımların Devamı Gelecek!

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile ilgili yatırımların devamının geleceğini de aktaran banka yetkilileri günümüz teknoloji şartlarının el verdiği tüm yeniliklerin müşterilere daha iyi bir hizmet sunmak adına Ziraat Bankası’nda yer alacağını aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here