Finansbank Swift Kodu Sorgulama ve Öğrenme

Finansbank Swift Kodu Sorgulama Öğrenme Swift kodu, tüm dünyada herhangi bir banka ve şubeyi gösteren uluslararası bir koddur. Tüm dünyada bu kod standarttır. Swift kodu sistemi 1973 yılında kurulmuş olup 1977 yılında dünyadaki tüm bankalarda kullanılmaya başlanmıştır. Swift kodu 8 ile 11 karakterden oluşan bir kelime dizisidir ve büyük harflerle yazılır. Swift kodunun ilk 4 hanesi banka adının kısaltılmış halini temsil eder. Örneğin TC Ziraat Bankası için bu ilk dört karakter TCZB’dir. Daha sonraki 2 hane ISO ülke kodunu temsil eder. Türkiye’deki bankalar için bu kod “TR” dir. Yine TC Ziraat Bankası örneğinden devam edersek ISO ülke kodlu Swift kodu TCZBTR şeklini almaktadır. Sonraki 2 ya da 3 karakter yerel kodu vermektedir

Bu kodun 2 karakter mi yoksa 3 karakter mi olacağı ülkeler tarafından belirlenmiştir. Bazı ülkelerde 2 karakter olurken bazı ülkelerde ise 3 karakter olabilmektedir. Swift kodunun son 3 karakteri ise şube kodunu vermektedir. Swift kodları para transfer işlemlerinde kullanılır. Para transferlerinde kullanılacak standart bir kod ile (Swift kodu) yurt içi ve yurt dışı yapılacak para transferlerinde hata yapma oranını en aza indirmek amaçlanmıştır. Her banka ve şubesine ait tek bir Swift kodu bulunacağından yapılan para transferinin başka bir banka ve şubesine gitmesine imkân yoktur.

Finansbank Swift kodu sorgulamasını Finansbank’ın http://www.finansbank.com.tr/finansbank-atm-ve-subeler/kod-bilgileri.aspx internet adresinden yapabilirsiniz. Finansbank Swift kodu sorgulaması yaparken açılan ekranda ilk önce şehir seçilir. Şehir seçildiğinde Finansbank’ın o şehirdeki tüm şubelerine ait şube kodlarını ve Swift kodlarını görebilirsiniz. Görüntülenen şubeleri azaltmak için ilgili şehre ait bir ilçe de seçebilirsiniz. İlçe seçimi yaptığınızda da o ilçeye ait Swift kodları listelenecektir. Finansbank’a ait Swift kodunun banka adı ve ülke kodunu içerek kısmı ise “FNNBTR” şeklindedir.

- Banka Haberi, Bankalar bölümünde yayınlandı
https://bankahaberi.com/haber/6875112/finansbank-swift-kodu-sorgulama-ve-ogrenme