Trump’ın Faize Karşı Uyguladığı Müdahalenin Başarısız Olacağını Açıkladı

0
43

İfo adı ile bilinen Almanya kökenli Ekonomik Araştırmalar Merkezinin başkanlık görevini yürüten Niklas Potrafke, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trumpın faize müdahalesinin büyük bir olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanacağını açıkladı. Niklas Potrafke bu öngörüyü de İfo’nun 1972 ile 2010 tarihleri arasında sanayisi gelişmiş ülkelerde bulunan muhafazakâr hükümetler ve sol hükümetlere ait yönetimlerde faiz oranlarında yaşanan değişikliklerin değerlendirilmesinin sonucunda bu ülkelerde bulunan merkez bankalarının siyasetçilere boyun eğmediğini tespit etti. Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’den Salı günü faizlerin yaklaşık olarak 1.0 puan düşürülmesini talep etti. Fakat başkan Donald Trump’ın bu isteği Fed tarafından uygulamaya konulmadı. Niklas Portrafke yaşanan durumu Donald Trump adına tamamen paradoksal bir gelişme olarak nitelendirdi.

Niklas Portrafke’nin Diğer Açıklamaları

Açıklamalarını sürdüren Niklas Portrafke cumhuriyetçi bir Amerika Birleşik Devletleri Başkanının düşük seviyeli faiz oranları ile ilgili yapılan baskının alışılmış bir durum olmadığını söyledi. Bugüne kadar Cumhuriyetçi olarak nitelendirilen grup Amerika’da Fed’in şahin kanadını aday gösteriyordu. Fed tarafından şahin kanadının aday gösterilmesi de bankanın faiz oranlarının yüksek seviyede olması anlamına geliyor.

Faiz Oranları Düşecek mi?

İfo başkanı Niklas Portrafke tarafından dile getirilen paradoks incelendiğinde Donald Trump tarafından faiz düşürülmesine yönelik çağrı Fed tarafından yerine getirilmedi. Yaşanan bu durum daha önceki benzer olaylarla kıyaslandığında ve Donald Trump’ın son yaptığı açıklamaya rağmen Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in faizleri indirmemesi yaşanan gerilime rağmen faiz oranlarının düşmeyeceğini gösteriyor. İlerleyen günlerde Amerika Başkanı Donald Trump’ın daha radikal kararlar alarak faiz oranlarının düşmesi adına yeni adımlar atacağı tahmin ediliyor. Fed ile Başkan Trump arasında yaşanan bu gerilimin nasıl sonuçlanacağı dünya genelinde merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here