İlk Çeyrekte Akbank’tan Ekonomiye 270 Milyar TL Kredi Desteği

0
28

Akbank 2019 yılı ilk çeyreğin de net kar miktarı 1.41 milyar lira seviyesinde, konsolide olmayan sonuçlara göre. Akbank 2018 yılının ilk çeyreğin de ise 1.71 milyar lira net kar sağlamıştı. 2018 yılını ise 5.69 milyar lira net kar sağlamıştır.

2019 yılının ilk çeyreğini değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Hem küresel düzeyde hem de ülkemizde dalgalanmaların gerçekleştiği bir yılın ardından, ekonomimiz başarılı bir dengelenme sürecine girdi. Bankacılık sektörü, ekonomimize desteğini istikrarlı bir şekilde sürdürdü. Akbank da bu dönemde güçlü öz sermayesi, etkin risk yönetimi, güveni en önde tutan bankacılık anlayışıyla sektördeki etkinliğini artırarak devam ettirdi.

Bu dönemde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 220 milyarı nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıkardık. Özellikle reel sektör için itici güç niteliğindeki TL ticari kredilerde yılın ilk çeyreğinde %9 seviyelerinde yüksek bir büyüme sergiledik. Toplam mevduatımız 228 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 386 milyar TL’ye ulaştı. Reel sektörün büyümesi ve gelişmesine imkan sağlamayı istikrarlı bir şekilde sürdürdük, KOBİ kredileri ve kurumsal kredilerimiz, yılın ilk üç ayında 230 milyar seviyesinde gerçekleşti. Akbank, 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde etti” dedi.

Yaptığı açıklamada sendikasyon kredilerin de stratejileri ve fiyatlandırmada öncü olduklarını dile getirerek, “Mart ayında ekonomimize kaynak sağlamak için çıktığımız uluslararası piyasalarda büyük ilgi gördük.  Bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptık. 600 milyon dolar hedefiyle çıktığımız sendikasyon kredisine maliyeti 25 bps düşürmemize rağmen hedefin yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon talep geldi.  Bankalardan gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yeniledik.  Uluslararası borçlanma piyasalarında ilgiyle karşılanan işlemimize katılan banka sayısı, Eylül sendikasyonumuza kıyasla 23 bankadan 34 bankaya yükseldi. Başarıyla sonuçlandırdığımız bu son işlem yurtdışındaki yatırımcıların ülkemize devam eden ilgisinin ve bankamıza duyulan güvenin önemli bir göstergesi’’ dedi.

Türkiye’nin gelceğine dair de yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini, insan kaynakları ve teknolojiye yatırımlarını arttırarak devam edeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here