Halk Bankası Tahvil İhracına 2,5 Katı Talep

0
29

Halk bank’ın, enflasyona endeksli getirisi Ve faiz korumalı tahvil ihracatının toplam satışı ve bu satıştan planlanan büyüklüğü 2,5 katı üzerinde 520 milyon TL olarak gerçekleşti. İSTANBUL(AA) halk bankın, halk yatırım aracı ile kurumsal olarak ve nitelikli ve bireysel yatırımcılara yönelik geliştirmiş olduğu, enflasyona endeksli olarak getiri faiz korumalı tahvil ihracatında toplam satışın planlanan büyüklüğünün 2,5 üzerinde yani 520 milyon TL olarak gerçekleşti. Halk bank tarafından Yazılı olarak yapılan açıklamaya göre toplam tahmini iyice ihracından doğan satış Tutar 520 milyon TL olurken taahhüt edilen faiz oranı ile vade sonunda oluşan TÜFE endeksi yıllık değişim oranı ve artı olarak ek getiri oranı karşılaştırması yapıldığında hangisi yüksekse o getiri oranını yatırımcı kazandıracak. Vade süresi 368.000 olarak belirlendi. İlk tahvil Kapsamında yer alan durumda üç ayda bir kupon ödemesi yapılacak.

Halk Bankası’ndan yapılan açıklamada, görüşlerine yer verilen halk bankası genel müdürü Osman Arslan, görmüş oldukları ilgiden çok memnun olduklarını belirtti. Piyasalarda bugüne kadar borçlanma araçları kadar bir çok ilke imza attıklarına da ifade etti. Bunun yanı sıra bu sektörde bu alanda Öncü çalışmalar yaptıklarını da aktardı. Bu açıklama ile birlikte Arslan şunları kaydetti. Geçtiğimiz günlerde, çok fazla ilgi gören ve enflasyona endeksli koruyan mevduat hesabı ve enflasyon kurmalı ara dönem ödemeli mevduat hesabı ürünleri daha sonrasında getirisini enflasyona endekslediğimiz tahvil ihracı yatırımcı olan kişilerden büyük ilgi gördü. Yatırımcılara talep toplama esasında, ihracın vade başlangıç tarihinde belirlenen getiri oranı taahhüdü verdik.

Bununla birlikte, vadenin sonunda güncel olarak TÜFE endeksi yıllık değişim oranı üzerine bir de marj oranı eklenerek ikinci getiri oranını hesaplayacağız. Daha önce Taahhüt edilen getiri ile karşılaştırılarak Ve iki getiri arasından daha yüksek olanı yatırımcıların kazancı olarak belirleyeceğiz. Bu ihracat sayesinde kaynak çeşitliliği sağlanmış olacak. Bununla birlikte yatırımcılarımıza yüksek getiri güvencesi sunmaktan memnunuz.

Arslan, daha sonra da yatırımcılara sermaye piyasalarında önemli olarak ve verimli yatırım olanaklarını sağlamak amacıyla Önümüzdeki günlerde yenilikçi bir tahvil bono ihracatını sürdürerek, piyasalarda Öncü olarak rol oynamaya devam edeceklerini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here