İcra Borcunun Zaman Aşımı

İcra takibine giren borcunuzun ödenmemesi durumunda, eğer borçlunun üzerinde mal varlığı taşınır taşınmaz mallar, maaş gibi gelirleri yoksa, varlık yö...

İcra takibine giren borcunuzun ödenmemesi durumunda, eğer borçlunun üzerinde mal varlığı taşınır taşınmaz mallar, maaş gibi gelirleri yoksa, varlık yönetim şirket alacakları için  20 yıl zaman aşımı söz konusudur. Bu 20 yıllık süreçte, dosya icrada takipsizlik nedeni ile kapatılsa dahi, 19. Yılda tekrar tahsil harcı ödenerek açtırılabiliyor. Bu durumda da son kalan 1 yılda icra takibi devam eder. 20 yılın bitiminde, borçlu kişi, icra dairesine giderek, zaman aşımı nedeni ile dosyanın düşürülmesi yönünde işlem yaptırabilir.  

Dosyanın icra takibi devam ederken, borçlu kişinin gittikçe artan faizleri durdurması mümkün mü?

Dosya yıllar içinde katlanarak artan faizler nedeni ile içinden çıkılamaz bir hal almaya başlamadan önce, faizlerin işlenmesinin durdurulmasının bir yolu vardır. Bu yol kesin aciz vesikası alarak gerçekleşir. Aciz vesikası, zaman aşımı süresinin 20 yıla çıkarılabilmesi anlamına gelmektedir. Yani alacaklı kişi /kurum aciz vesikası çıkartırsa, yeni bir ödeme emri göndermeye gerek kalmadan 1 yıl içinde takip açabiliyor. Borçlu tarafında ise şu anlama geliyor: kesin aciz vesikası alındığında, borca bundan sonra faiz işlenemiyor. Ancak öncelikle alacaklı taraf,  bu vesika verilmeden önce, en ince ayrıntısına kadar, borçlunun tüm mal varlıklarını ve gelirlerini derinlemesine araştıracaktır. Haczedilmeye değer hiçbir şeyiniz yoksa, kesin aciz vesikası için başvuruda bulunabilirsiniz. Vesikayı aldıktan sonra borcunuza artık faiz işlemeyecektir.

Aciz Vesikası Ne İfade Ediyor?

Borçlu kimsenin, icra borcunu ödeme gücünün olmadığının kesinleşmesi durumunda, icra dairesi tarafından verilen belgedir. Geçici aciz vesikası ise, borçlu kimsenin, mal varlığı olduğu halde, borcu karşılayacak derecede olmaması durumunda, geçici olarak icra dairesi tarafından düzenlenen resmi vesikadır. Kesin aciz vesikasında olay şöyledir; borçlunun tüm malları satıldıktan sonra, alacaklının tüm alacağı karşılanmazsa alacaklıya kesin aciz vesikası verilir, alacaklı bu vesikayı şöyle kullanabilir. Borçludan tahsil edilemeyen kalan borç karşılığında, bu borcun vergisini verdiğini, ancak borcun belli kısmını tahsil edemediği için, şirketin zarar hanesine işlenmesini sağlayabilir. Söz konusu X şirketi, kalan alacağı olan söz gelimi 100 bin liranın yüzde 18’ini maliyeye ödemiş olduğu ve geri de alamadığı için, bu tutarı zarar hanesine yazabilir. Böylece gelir vergisi beyannamesi verirken, bu tutarı yani 18 bin lirayı matrahtan düşebilir. Bu da şirket için zarardan kar avantajı sağlar. Öte yandan, hiçbir mal varlığı ya da hacze değer hiçbir geliri olmayan borçlu için, kesin aciz vesikası, belge alındıktan sonra borca faiz işlenmemesini sağlar.

29 Mar 2021 - 02:19 - EkonomiYorum yazarak Banka Haberi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Banka Haberi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Banka Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Banka Haberi değil haberi geçen ajanstır.