Son Dakika..! Yüzde 200 zam geliyor!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kullanılan diğer ismiyle ''yeşil altın'' olarak bilinmekte olan Antep fıstığı ağaçları, kuraklık sebebiyle çiçek açmaya başlamış bulunuyor. Bu sebeple fıstık fiyatlarının % 200 artabileceği belirtildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kullanılan diğer ismiyle ''yeşil altın'' olarak bilinmekte olan Antep fıstığı ağaçları, kuraklık sebebiyle çiçek açmaya başlamış bulunuyor. Bu sebeple fıstık fiyatlarının % 200 artabileceği belirtildi.

Türkiye genelinde yaşanmakta olan iklim değişikliğinden sebep yeterli yağış olmadığı için kuraklık endişesi halen maalesef devam ediyor. Gaziantep’te önceki senelerde sulanmamış olan fıstık ağaçları, kuraklık sebebiyle bazı çiftçiler tarafından periyodik olarak sulanıyor. 100 bin dönüm alan içerisinde Antep fıstığı dikili .uyunan bölgenin Araban Ovası'nda bazı ağaçların mevsimi olmamasına rağmen çiçek açmış olduğu görüldü.

Üreticiler önümüzdeki senelerde mahsul olmayacağı noktasında endişe etmekteyken, ürünün bulunmasının ise fiyatları ciddi şekilde etkileyeceği söylüyor. Antep fıstığı bahçelerinde bulunmakta olan ağaçların küresel ısınma noktasında mevsim normallerinin üzerinde yaşanmakta olan  sıcak sebebiyle kuraklık gerekçesiyle erken uyandığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Altun, ilçenin mühim gelir kaynaklarından olan Antep fıstığı ile ilgili üreticilerin endişeli bulunduğunu söyledi.

screenshot-14.jpg

Ağaçlardaki erken bir şekilde uyanmanın karagöz adı verilmekte olan hastalığa yol açması ihtimalini ve bunun rekoltede ciddi bir şekilde düşüşe yol açmasının muhtemel bulunduğunu söyleyen Altun, "Kuraklık bu şekilde devam etmesi durumunda Antep fıstığı fiyatları etkilenecek. Bu mevsim içerisinde uyuması gerekmekte olan ağaç dallarında bulunan karagözlere baktığımız an çiçek açtığını görmekteyiz. Bunun bu şekilde uyanması, önümüzdeki zamanda rekolte kaybı anlamına taşımaktadır" dedi.

"2 SENE MAHSUL ALAMAYABİLİRİZ"

Hasan Altun, yapmış olduğu açıklamada bu mevsimde fıstık ağaçlarının bilindiği üzere uyuması gerekmekteyken ağaçlardaki karagözler çiçek açtığını ve bu şekilde yaşanan durumun da ciddi bir şekilde zararlar verebileceğini belirtti. Ağaç dallarında bulunmakta olan ve açan çiçeklerin soğuktan etkilenmesinin 2 sene gibi bir müddet  mahsulde ciddi zarara yol açacağını ve bunun da fıstık fiyatlarını  yukarıya taşıyacağına neden olacağına dikkat çeken Altun, şöyle devam etti:

 

"Şu zamanda kış ayındayız ve bulunduğu üzere imkanları olan çiftçiler fıstık ağaçlarını sulamaya işlemine başlamış bulunuyor. Ağaçların ocak ayı içerisinde kış uykusundan uyanmaları anlamına gelmektedir, gelecek sene hiç ürün olmayacağı anlamına gelir. Bu da teknik olarak fıstık rekoltesini etkiler, bilindiği üzere fiyatları etkiler. Bu zamanda uyanmış bulunan ağaçların verimi iki sene kadar bir süre düşer. Ağaçlarda uyanmış olan karagözler havaların ani soğuması ile birlikte don olaylarından etkilemektedir ve o ağaç iki sene  verim ortaya koymaz. Çiftçilerimiz de mağdur olmaktadır. Kurak ve sıcak geçmekte olan bu havalardan dolayı bilindiği üzere tüm ağaçlarımız yanılacak ve aynı şekilde karagözlerini açmaya başlamış bulunacak. Bazı ağaçların tekrardan çiçek açtığına bile şahit olduk. Antep fıstığı bol bulunursa bilindiği üzere fiyatlar düşer. Gelecek sene zaten fıstık senesi değil, bir de kuraklığın etkisi  devreye girmesi ile birlikte bilindiği üzere  ürün neredeyse hiç bulunmayacak. Fıstık bulunmayınca  fiyatlarda da % 200 artış olması muhtemel. Yağışlar bulunmaz ve ağaçlar iklime aldanmaya bu şekilde devam ederse bilindiği üzere rekolte en az % 50 etkilenir. Fıstık üreticisi çiftçimizin bilindiği üzere yağmurdan başka çaresi bulunmuyor. Tek umut yağmurların bir an önce tekrardan yağması."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.