Emeklilikte Yaş Sorunu Kalkıyor! Prim Başlangıcı ve Sigortalı Gün Şartları!

Emeklilikte Yaş Sorunu Kalkıyor! Prim Başlangıcı ve Sigortalı Gün Şartları!

48 yaşında emekli olmanın önü açılıyor. Prim başlangıcı ve sigorta gün sayısını şartlarının oturması halinde 48 yaşında emekli olmanız sağlanabilecek. Çalışan milyonlarca kişi tarafından oldukça merak edilen ve neredeyse her gün gözü kulağı bu haberde

 

 

48 yaşında emekli olmanın önü açılıyor. Prim başlangıcı ve sigorta gün sayısını şartlarının oturması halinde 48 yaşında emekli olmanız sağlanabilecek. Çalışan milyonlarca kişi tarafından oldukça merak edilen ve neredeyse her gün gözü kulağı bu haberde olan vatandaşlar bu konuda hala merak içinde beklemekteler. Bildiğiniz üzere ülkemizde emeklilik şartlarının sıralaması; yaş, prim ve sigorta şeklinde olmaktadır. Bu şartların tamamının yerine getirilmesi gerekmekle birlikte son yıllarda yapılan değişim ile artık vatandaşlar emekli olmakta zorlanabilmektedirler. Öyle ki birçok vatandaş prim ve sigorta ile ilgili şartları sağlasa bile yaş sorununa takılmaktadırlar.

1240023-770x443.jpg

Geride kaldığımız yıllarda politik nedenler ile ele alınan ve emeklilik yaşını ileri çeken iktidar kanadı, pandemi koşularını düşünerek tekrar düzenleme ihtiyacına gidebilmekte. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların tepkisini çeken bu yeni uygulamanın ortadan kaldırılmasına dair son zamanlarda ciddi çalışmalar yapılmaya başlanmakla birlikte bu isteğin meclise taşınma ihtimali bile vatandaşları oldukça heyecanlandırdı.

 

Herkesi İlgilendiren Emeklilik Şartları!

Emeklilik şartları geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklik ile birlikte biraz daha vatandaşları zorlayan bir noktaya yerleştirilmiştir. Bununla birlikte birçok vatandaş emeklilikte yaş sorununa takılarak prim ve sigorta şartlarını sağlamış olmalarına rağmen ne yazık ki emekli olamamışlardı. Kadınlar ve erkekler için aynı şekilde zorluk gösteren bu şarta karşılık kadınların ve erkeklerin borçlanma dönemlerine dikkat etmelerinde fayda olacaktır. Borçlanma süresi sayesinde kadınlarda 6 yıllık bir kazancın sağlanması söz konusu olabilmektedir. Emeklilik için gerekli olan tüm şartları sağladıktan sonra verdiğiniz emeklilik dilekçesini sandığınızdan daha erken vermenizin bir şansı olabilir.

Kadınlarda doğum sebebiyle işe ara verilen dönemler için bu yaş şartına etki edecek bir nokta bulmak söz konusu. Doğum sebebiyle işe verilen aralar için kadınlar doğum borçlanması yaptırabilmektedirler. Buna dikkat edilerek kadınlarda sigorta ve prim şatının sağlanması ile birlikte yaş şartında da 6 yıllık bir değişiklik söz konusu olabilmekte; ancak bunun için yapılması gerekenlerden bir tanesi de doğumdan sonra sigortalı olarak çalışılmış olması zorunluluğudur. Erkekler için de askerlik dönemi ve askerlikten doğan işsizlik durumları borçlanma şartı olarak kullanılabilir haklardan bir tanesi olmaktadır. Ayrıca bazı hastalık durumlarında da yine borçlanma söz konusu olabilmektedir. Bu sayede erkekler için de yine yaş sorunu bir nebze azaltılabilmektedir. Bu kısımlar dikkate alındığında kadınların emeklilik için erkeklerden biraz daha avantajlı oldukları da söylenebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.