Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Elbette ki boşanma söz konusu olduğunda mal paylaşımının nasıl olacağı? Sorusu da sıklıkla dillendirilmektedir. Peki boşanmalarda mal paylaşımı nasıl olur?

Günümüz itibariyle boşanmalardaki mal paylaşımlarının Medeni Kanunda yer alan 01.01.2020 tarihli mevzuata uygun olarak yapıldığı bilinmektedir. Burada mal paylaşımının boşanma gerçekleştikten sonra yapıldığının bilinmesinde fayda var. Mal paylaşımında kritik aşama evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesi aşamasıdır. Bu aşamanda sonra mal paylaşımı yapılmaktadır.

Mal Paylaşımı Davası Nasıl Açılır?

Esasında mal paylaşımında temel kural edinilen malların eşit olarak paylaştırılmasıdır. Peki mal paylaşımı davası nasıl açılır? Öncelikli olara mal paylaşımı davasının boşanmayla birlikte açılması mümkün değildir. Yani aynı dava içinde hem boşanma hem de mal paylaşımı davası olamaz. Şayet aynı anda farklı bir dava şeklinde mal paylaşımı davası açılmışsa da ilgili mahkeme mutlaka mal paylaşımı davasına bakmak için boşanma davasının neticelendirilmesini bekleyecektir. Bu bilgiler ışığında mal paylaşımı davasının görülebilmesi için mutlaka boşanmanın yasal olarak neticelendirilmesi şarttır. Peki anlaşmalı boşanmalarda mal paylaşımı nasıl olur? İşte ayrıntılar!

Anlaşmalı Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Şayet anlaşmalı bir şekilde boşanma söz konusuyla mal paylaşımının yapılması daha kolay olacaktır. Zira bu tür boşanmalarda mal paylaşımının yapılması her iki taraf arasındaki protokole bağlı olarak yapılır. Yani evlilik birlikteliği yaşanırken edinilen mallar evliliğin sona ermesi sonrasında her iki tarafından da anlaştığı bir şekilde paylaşılmaktadır. Mal paylaşımında tarafların adına 3. Kişilerin almış oldukları tüm mallar da sürece dahil edilmektedir. Tarafların hazırlamış olduğu protokol çerçevesinde tüm mal varlığı ayrıntılı bir şekilde yazılmalıdır. Sonrasında ise bu boşanma protokolünün mahkeme tarafından onaylanmasından sonra mal paylaşımı da yapılmaktadır. Peki boşanma sonrasında mal paylaşımı nasıl olur? İşte ayrıntılar!

Boşanma Paylaşımı Sonrasında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanma yasal olarak gerçekleştikten sonra mal paylaşımı aşamasına geçilmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekli birkaç husus vardır. Mesela boşanma sonrasında mal paylaşımı yapılırken; her iki taraf da kendilerine ait olan kişisel mallarını geri almaktadır. Yani kişisel malların hiçbir şekilde paylaşımı söz konusu olmaz! Kişisel mallar ise kişilere miras yoluyla gelmiş olan mal varlıkları ya da üçüncü kişilerden kazanılmış olan manevi tazminatlar ve bireysel kullanıma hasredilecek olan eşyaların paylaşımı yapılmaz. Tabi ki evlilik birlikteliği içerisinde edinilmiş olan malların yarı yarıya paylaşımı bir esas olarak kabul edilmiştir. Buna çalışma sonrasında kazanılmış olan mal varlıkları da dahildir. Peki anlaşmalı boşanma olmadığı yani çekişmeli boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır? İşte detaylar!

Çekişmeli Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Elbette ki çekişmeli boşanma söz konusuyla mal paylaşımının da çekişmeli geçmesi muhtemeldir. Dolayısıyla çekişmeli mal paylaşımı davaları normalden çok daha uzun sürmektedir. Mal paylaşımındaki çekişmeli durumun sonlandırılması yine mahkeme kanalıyla olmaktadır. Burada dikkat edilecek en temel husus ise mal rejimi konusudur. Yani çekişmeli boşanmalarda mal paylaşımı da mal rejimine göre yapılmaktadır. Şayet çekişmeli bir boşanma söz konusuysa alanında uzman olan bir avukatla çalışmakta fayda vardır. Bu sayede son derece titiz yürütülmesi gereken bu süreç başarılı bir şekilde sonlandırılmaktadır. Peki boşanmada mal paylaşımı yarı yarıya mı yapılır? İşte bu sorunun yanıtı!

Boşanmada Mal Paylaşımı Yarı Yarıya Mı Yapılır?

Günümüz koşullarında mal paylaşımının kriterleri Medeni Kanuna göre belirlenmiştir. Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi olarak da isimlendirilen mal rejimi burada temel belirleyici etkendir. Esasında evlilik sürecinin yasal olarak bitmesi sonrasında mal paylaşımının yapılabilmesi için evlenirken bir sözleşme imzalanmasına da gerek yoktur. Bütün bu bilgiler ışığında eşlerin resmi olarak nikah akdini gerçekleştirdikleri andan itibariyle edindikleri tüm mallar eşit olarak paylaşılmaktadır. Yani nikah masasında atılan imzaların sonrasında satın alınan malların tamamı temel kural olarak eşit olarak paylaştırılmaktadır. Bu konuya dair bir sözleşme olmasa da malların yarı yarıya paylaşılmasının doğrudan yasal olarak bir hak olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki boşanmada mal paylaşımı ve nafaka nasıl olur? İşte bu sorunun yanıtı!

Boşanmada Mal Paylaşımı ve Nafaka

Ülkemizde boşanma sonrasında nafaka verilmesi söz konusu olduğunda genellikle nafakanın kadınlara ödendiği gerçeği karşımıza çıkar. Çocukların da genellikle kadınlarla kaldığı gerçeğinden hareketle boşanma sonrasında mahkemenin ön gördüğü miktardaki nafaka erkek tarafından ödenmek durumundadır. Bu arada temel de 3 tür nafakanın bulunduğunu bilmekte de fayda vardır. Bunlar:

  • Tedbir Nafakası
  • Yoksulluk Nafakası
  • İştirak Nafakası olarak sıralanırlar.

Mahkeme açıldığı andan itibaren ödenen nafaka tedbir nafakası olarak isimlendirilir. Boşanmanın resmiyet kazanmasından sonra tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşür. Çocuklar için ödenen nafaka da iştirak nafakası olarak tanımlanır.

Boşanmada Mal Kaçırma Nasıl Olur?

Özellikle çekişmeli boşanmalarda mal kaçırma yöntemi sıklıkla tercih edilir. Boşanmada mal kaçırma nasıl olur? Özellikle evlilik sürecinde edinilen malları satarak, kaçırmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Yine yasalara aykırı olan bir şekilde malların üçüncü kişilere devredilmesi de mal kaçırma yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Böyle durumlarda mağdur olan tarafın, etkili bir şekilde mahkeme sürecine dahil olarak hakkı olan mal paylaşımını adaletli bir şekilde yapabilmesi de mümkün olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.