Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Rahat bir emekli hayatı yaşamak isteyenlerin kullandığı bireysel emeklilik sistemi devlet teşviki ile günümüzde oldukça popüler bir hal aldı.

İstikrarlı bir biçimde bireysel emeklilik sistemine kayıt olup aydan aya para yatıran kişiler 3 yıl ve 10 yılın sonunda devletten yatırdıkları miktarlara göre yüzde destek almaktadırlar. Bireysel emeklilik hesaplama önem kazanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Yeni bir işe başlayan herkesin hesabından belli bir miktar bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. Kesinti ile karşılaşan bireyler bireysel emeklilik nedir neden otomatik olarak para kesildi araştırması içerisine girişmektedirler. Bireysel emeklilik sistemi kısaca BES olarak bilinmektedir. Bireysel emeklilik sistemi Bağkur ve SGK haricinde bireylerin emeklilik yaşantılarında ek bir ödenek almalarını sağlayan farklı bir emeklilik sistemidir.

Devlet tarafından da desteklenen bu sistemde yatırdığınız miktarlara göre belli bir hesaplama yapılarak emeklilik süresini doldurmanız durumunda aynı sigorta ve bagkur’dan aldığınız gibi emekli maaşı alabilirsiniz. Burada emeklilik yaşının beklenmeksizin bireysel emeklilik kuralları çerçevesinde yalnız belli bir yıl bireysel emeklilik sistemine para yatırmanız gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Otomatik olarak kesilen bireysel emeklilik ücretleri kişinin maaşına göre hesaplanarak ortalama bir prim tahsil edilmektedir. Ancak kişi isterse bu parayı yüzde bire düşünebileceği gibi iki katına da çıkarabilir. Burada hesaplama çalışanların primlerini esas alacakları kazancının %3 oranıdır. Günümüzde en düşük ücret 53 TL iken en yüksek ücret 340 liradır. Bu ücretler arasında yatırılacak olan miktarı sizler belirleyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemi devlet teşviki olsa da isteğe bağlı kalabileceğiniz bir emeklilik sistemidir. Devlet teşviki olduğu için otomatik olarak başlatılan bireysel emeklilik nasıl iptal edilir düşüncesinde olan bireylere bu konuda da yardımcı olmaktadır. Birçok avantajına rağmen bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyenler bu haklarının olduğunu bilmelidirler.

BES İptal Talebi

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi 2 ay içerisinde otomatik BES’ten çıkmak için talepte bulunması gerekmektedir. Talepte bulunan kişiler sigorta şirketlerine ulaşarak 10 gün içerisinde iptal işleminin yapılmasını sağlayabilirler. Ancak bireyler 1 yıl 2 yıl sonra iptal işlemi gerçekleştirmek isterlerse burada belli bir kesinti uygulanmaktadır. 10 yıl sistemde kalmış olan kişiler ise devlet desteğini hak ettikleri için birikimlerin yüzde 5’i oranında Devletten de ek ödeme alarak iptal etme durumlarında toplu para da alabilirler.

Bireysel Emeklilik 10 Yıl Sonra Ne Kadar Para Alırım?

Bireysel emeklilik sistemine para ödeyen kişiler bireysel emeklilik 10 yıl sonra ne kadar para alırım hesaplaması yapabilmek için sigorta şirketleri görüşme yapmaktadır. Birtakım araştırmalarda yapan kişiler yatırdıkları ücrete karşı farklı farklı senaryolar ile karşılaşmaktadır. Sistemde 100 lira ile bulunan kişiler 10 yıl boyunca bu yatırım’a devam etmeleri karşılığında 10 yılın sonunda aylık 152 lira maaş almaya hak kazanırlar.

Bu rakam yatırdığını primin yükselmesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Primlerine göre maaş hesaplaması yapılmakta olduğu için alacağınız paraya göre prim yatırmayı düşünmelisiniz. 10 yıl boyunca 100 TL yatıran bir kişi toplamda 34000 TL yatırılmış olmaktadır. Bu 34000 TL karşılığında ömür boyu 152 TL Maaş almaya hak kazanırsınız. Sistemden yararlanacak kişiler 45 yaş altı kişilerdir.

Bireysel Emeklilik En Az Kaç TL?

Bireysel emeklilik sistemi için farklı prim miktarları kişilerin tercihine göre değişmektedir. Bireysel emeklilik en az kaç TL araştırması yapanlar maaşlarının yüzde biri olduğunu öğrenmektedir. Burada bireysel emeklilik planı baz alınarak en düşük katkı payının 125 TL olduğu öğrenilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde asgari ücretli bir kişinin aylık ödeyeceği miktar ise 49 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak otomatik kesintilerde 100 TL olarak belirlenmektedir. Dilerseniz bu rakamı azaltmanız veya yükseltmeniz sizlerin inisiyatifine bırakılmaktadır.

BES Kaç Yılda Çıkılır?

BES sistemine kayıtlı olan kişiler BES kaç yılda çıkılır cezası var mıdır ve benzeri birçok araştırma yapmaktadır. Tamamı ile çıkacak kişinin kararına bağlı olarak değişmekte olan bu durum bireylerin sistemi tamamlaması için farklı destekler ile karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin İlk 2 ay içerisinde çıkması durumunda kesilen para hesabınıza yatırılmakta ancak kesinti olmadığı gibi hiçbir destek de uygulanmamaktadır. İlk 2 aydan sonra yatırdığınız her para için yüzde yirmi beşlik bir devlet katkısı bulunmaktadır.

Yüzde 25’lik devlet katkısına ek olarak devlet 1000 liralık farklı bir destek de sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine kayıt olan kişiler 1. yılın sonunda isterlerse 3. yılın sonunda ve 6. yılın sonunda da sistemden ayrılarak yatırdıkları paralardan faydalanabilirler. Ancak 10 yılı tamamlayan kişiler bireysel emeklilik sisteminden emekli olmaya hak kazandıkları için aylık ödemesi alabilir toplu olarak da yatırdıkları parayı devlet desteği ile beraber alabilirler.

BES Nasıl Öğrenilir?

BES sistemine kayıtlı olan kişiler BES nasıl öğrenilir devlet katkısı nasıl sorgulanır öğrenmek için sigorta şirketiniz ile iletişime geçebilirsiniz.. Bireysel emeklilik sistemi Türkiye Devleti tarafından desteklendiği için e devlet üzerinden de kullanım ve limit bilgilerini sorgulanmasına imkan sağlanıyor. Bireyler e Devlet üzerinden e-hizmetler sekmesini tıklayarak emeklilik gözetim merkezi şıkkına tercih etmeli ve bu aşamadan sonra bireysel emeklilik sistemi devlet katılım ve limit sorgulama menüsünü tıklayarak gerekli olan bilgilere ulaşabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.