Fed Politika Faizini Değiştirmedi

0
32

ABD Merkez Bankası faiz kararını sabit tuttu. Fed, Nisan-Mayıs toplantısında, piyasa beklentileri doğrultusunda politika faiz oranını değiştirmedi. ABD Merkez Bankası, yaptığı açıklamada, faiz oranını değiştirmediğini ve yüzde 2.25-yüzde 2.50 aralığında tutulduğunu bildirdi. ABD Merkez Bankası ayrıca, bankaların Fed’de bulunan extra rezervler için yüzde 2.40’lık faiz oranını yüzde 2.35 seviyesine indirdi. Fed Başkanı Jerome Powell, rezervlerde görülen faiz indiriminin, para politikası duruşunda herhangi bir değişikliği yansıtmadığını belirtti.

Jerome Powell, faiz oranının değiştirilmeme kararının 10 üyenin tamamının oyu ile alındığı ve bu yılın ilk çeyreğinde, işletmelerin sabit yatırımları ve hane halkı harcamaları büyümesinde yavaşlama görüldüğünü ifade etti. Açıklamada ayrıca, gelecekte faiz oranlarında yapılacak ayarlamalar noktasında Fed için “sabırlı olma” ifadesi tekrarlanırken, finansal gelişmeler ışığında küresel ekonomi olarak da sabırlı olmak gerektiğine de vurgu yapıldı.

Trump Döneminde 6 Kez Arttırıldı

ABD Başkanı Donald Trump göreve geldiğinden beri faiz oranları 6 kez arttırıldı. Fed, ilk olarak, 21 Mart 2018’de Fed Başkanı’nın açıklamaları ile faiz artışı yaptı. Jerome Powell açıklamada, Fed politika faizini 25 baz puan arttırarak, yüzde 1.50-1.75 aralığına çektiğini duyurdu.

13 Haziran 2018’de gerçekleştirilen para politikası toplantısında Fed, 25 baz puan artışı ile faiz oranını yüzde 1.75-2.00 seviyesine yükseltti.

26 Eylül 2018 tarihinde de faiz oranı yine 25 baz puan arttırıldı ve federal fonlama oranı yüzde 2.00-2.25 aralığına çekildi. Böylece 16 Fed üyesinden 12’sinin beklentileri doğrultusunda, 2018 yılında 4 kez faiz artırımı gerçekleşti.

Fed, 2015 Aralık ayında sıkılaştırma döngüsü içerisine girmiş ve bu anlamda önlemler almaya başlamıştı. Sıkılaştırma döngüsüne girmesinden bu yana Fed, 9 defa faiz artırımı yapmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here