Enflasyon Avrupa’da da Yükseldi

0
37

Enflasyon oranlarının Türkiye’deki yükselişi ile beraber birçok insanın yakından takip ettiği finansal haberler arasında Avrupa’daki yükseliş de yer aldı. Türkiye’nin gün geçtikçe artan enflasyon sorunu ile boğuşmasının yanı sıra, Avrupa’daki ülkelerin de bu sorunla karşılaşması Euro bölgesi olarak bilinen bölgelerde şaşkınlık yarattı. Kur değerleri bazında oldukça güçlü bir hakimiyete sahip olan Euro Bölgesi, geçtiğimiz Nisan ayında yıllık enflasyon oranının %1.7’ye yükselmesi ile değer kaybetti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan bildiride, Euro Bölgesi’nin Nisan ayı yıllık enflasyonuna ilişkin çarpıcı değerler yer aldı. Euro Bölgesi olarak bilinen ve Avrupa’nın pek çok ülkesini kapsayan enflasyon oranı yükselişi, alım gücünün de azalmasına neden oldu. Geçtiğimiz Nisan ayı ile beraber Avrupa İstatistik Ofiis tarafından yıllık enflasyon oranının belirlenmesi, çarpıcı verilerin de gözler önüne serilmesi sağladı.

1 Ayda %0.3’lük Artış

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere bakıldığında, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon oranının Mart ayı içerisinde %1.4’lük bir oranda olduğu görülüyor. Ancak bu oran Nisan ayı ila beraber %1.7’ye çıktı. Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında ise, en yüksek yıllık enflasyonun %5.4 oranla enerji alanında gerçekleştiği görülüyor. Enerji alanını %1.9 oranla hizmetler, %1.5 oranla gıda, tütün ve alkol ürünleri, %0.2 oranla enerji dışı sanayi ürünleri takip etmiş durumda.

Euro Bölgesi’ndeki para politikalarını yürütmekle görevli olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarının sağlanabilmesi için, %2’nin hemen altında kalan ancak bu orana yakın olan enflasyon oranını belirledi. Şuan %1.7 seviyesinde olan enflasyon oranının %2’ye yakın bir orana çıkabilme ihtimali Euro Bölgesi için söz konusu. İlerleyen dönemlerde ne olacağı ise bölgedeki ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here