2021’de Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Olacak? Yaşlılık Maaşı Başvurusu Detayları...

2021’de Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Olacak? Yaşlılık Maaşı Başvurusu Detayları...

Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayan ve çeşitli mesleki hastalıklar sebebi ile herhangi bir ödeme alamayan kişilerin mağdur olduğu zorlu bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle ekonominin böyle daraldığı günlerde vatandaşlarımızın yardım alabilmeleri ve en te

2020 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu?
Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan, 65 yaşını aşmış, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağlantısı olmayan, kira ve benzeri varlıklardan gelir elde etmeyen, geliri var ise 701 TL’yi aşmayan vatandaşlarımızın her üç ayda bir 711 TL ödeme almasına yaşlılık maaşı denir. Yaşlılık maaşı sadece 65 yaşın üzerindeki gelir elde edemeyen vatandaşlarımıza ödendiği gibi yaşlılık maaşı alırken resmi olarak 701 TL’nin üzerinde gelir elde etmeye başlamış olan vatandaşlarımızın da yaşlılık maaşlarının kesilmesi sağlanabilir. O nedenden ötürü devletten yardım alan vatandaşlarımızın bu konuda daha dikkatli olması gerekebiliyor.

2020 Temmuz Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Temmuz ayı enflasyon zammından önce yaşlılık maaşı tutarı 672 TL’ydi. Ancak Enflasyon zammı ile beraber yaşlılık maaşı 2020 yılında 711 TL’ye yükseltildi. Yaşlılık maaşına başvuru yapan vatandaşlarımız başvuru esnasında nasıl herhangi bir gelir elde etmiyorsa aynı şekilde yaşlılık maaşı alırken de herhangi bir şekilde gelir elde etmemesi gerekiyor. Kişi gelir elde ediyorsa mutlak surette 701 TL’nin altında olması gerekiyor. Yaşlılık maaşı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kişilere bağlanan ve her üç ayda bir ödenen maaş türüdür. 

2021’de Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Olacak?

Geçmiş dönemlerde yapılan enflasyon zamlarına bakarak bu tahmini yapmak çok zor değil. Özellikle son 5 yıl içerisinde enflasyon zamları her zaman yüzde 4 + 4 oranında yapıldı. Bu da yaşlılık maaşına ne kadar zam gelecek sorusuna çok iyi bir cevap olabilir. Geçtiğimiz dönem 672 TL olan yaşlılık maaşı Temmuz enflasyon zammı ile beraber 711 TL’ye yükseltildi. Bu da Ocak 2021 yılında 750 TL civarında olabileceği tahminini yürütmemizde yardımcı olabilir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı başvurusu yapabilmek için öncelikle devletin aramış olduğu tüm şartların her bir birey tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Başvuru yapacak olan kişilerin muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi ile beraber en yakın ilçe SGK müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.