ECB Kurumsal Krediler ile İlgili Açıklama Yaptı

0
39

Önemli merkez bankalarından biri olan Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği’nin para politikalarını oluşturan ve farklı yönlendirmeler yapan bir kurumdur. Ayrıca ödemeler sisteminin düzgün ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Son dönemlerde Avrupa Merkez Bankası, kurumsal kredilerde yaşanan artışın gerilediği yönünde bilgiler veriyor. Avrupa Merkez Bankası, kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamada, kurumsal kredilerde yaşanan artışın, enflasyonla birlikte önemli ölçüde gerilediği konusunda bilgiler verdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bankaların müşterilerine vermiş olduğu kurumsal ve ticari kredilerin, mart ayında yaşanan artış hızının şubat ayına göre yıllık yüzde 3.8`lik bir artıştan yüzde 3.5 seviyesine gerilediğini belirtti.

Merkez Bankası Verileri

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından düzenlenen rapor ve verilere göre, geniş para talebi de şubat ayında yaşanan yüzde 4.3’lük artışın hemen arkasında, mart ayına nazaran yıllık bazda yüzde 4.5 olarak artmış görünüyor. ECB verilerine bakıldığında, hane halkı borç ve masrafların yüzde 3.2 arttığı ve dar para arzının bir önceki yılın aynı döneminde ölçülen yüzde 6.6 düzeyinden yüzde 7.4 düzeyine yükseldiği, bu durumun pekte iyi bir gidişat olmadığı biliniyor.

Yine Avrupa Merkez Bankası tarafından sunulan verilere göre hane halkları mevduatlarının büyümesi ve yükselmesi, bir önceki güncellemede yüzde 5.6’dan yüzde 5.7’ye çıkarken, finansal olmayan şirket ve işletmelerin mevduatları geçen ay yıllık bazda yüzde 5.7 artarak bir önceki aya göre sadece 0.1 puan yavaşladı.

ECB yetkililerinin değerlendirmesinde ise, sigorta ve emeklilik şirketleri dışında kalan maddi olmayan finansal kuruluşların yıl boyunca biriktirdiği mevduat şubat ayında yaşanan yüzde 3.6 düşüş sonrasında yüzde 2.6 düştü. Avrupa Merkez Bankasının, kurumsal kredi artışlarının gerilemesi ve yaşanan dalgalanmalar hakkında önümüzdeki günlerde yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here