Bankaların Yüzü Mart Ayında Güldü

0
28

Bankacılık sektörü hep kazandıran bir sektördür. Ancak uzun zamandan bu yana ilk defa yüksek bir kâr ile sektör adından bahsettirdi. Genelde hep ödenmeyen banka kredileri, banka hacizleri, faiz oranları ile adından bahsettiren sektör bu defa kazancı ile gündeme oturdu.

Banka hisseleri üzerinde olumlu etki yaptığına neden olan ve Goldman Sachs Türk Bankalarından büyük kurumsal kredileri satın almak için görüşmeler yapıyor bilgisinin basında yer alması Bankacılık sektöründeki mart ayı artışına olumlu etki sağladığı kesin.

Mart Ayı Bereket Getirdi

Sektörün temel bankacılık kazancı, mevduat ve kredi makasında yapılan iyileştirmeler, komisyon büyümesi gibi nedenlere bağlı olarak Mart ayında % 30 artış gösterdi. Mart ayında 119 puan yükselen net faiz oranı % 5,3 oldu.

Mart ayı bankacılık sektörüne bereket getirerek 5,9 milyar net kâr kazancı sağladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan elde edilen verilere göre geçen yılki Mart ayına göre 4,3’lik bir artış gösteren sektör tarihinde de ilk defa böyle bir kazanç sağlamıştır.

2019 yılının ilk üç aylık döneminde Ocak ayında; 3.208 Şubat ayında; 3.279 Mart ayında ise neredeyse iki katlık bir artış ile 5,868 milyon TL bir kazanç sağlayan sektör bu kazancın 9.1 milyar TL taksitli alış veriş kredileri, 14.9 milyar TL tüketici kredisi, 3.7 milyar TL kredi kartları, ve 51.5 TL diğer kredilerden sağlandı.

2019 yılının ilk çeyreğinde mevduat giderlerine % 69 yatıran bankacılık sektörü 8 milyar 53 milyon lirası personel giderlerine aktarılmasına rağmen geçen yıla oranla %10’luk bir artış gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDK) tarafından açıklanan verilere göre sektör böylelikle 2019 yılı 3 ayında tarihi bir rekor kırarak en yüksek kâr oranına ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here