Bankalar Altın Alış Satış

Bankalar Altın Alış Satış

Altın geçmişten günümüze süre gelen yüksek karlı iş olarak bakılıyor. Ülkemizde zaman zaman yatırım gerek özel gün hediyesi olarak kullanılıyor. Bankalar Altın Alış Satış konusu son zamanlarda çokça araştırılıyor. Bankalar Altın Alış Satış hakkında merak

Son aylarda kurlardaki ani değişimler vatandaşın altın daha fazla yükselir mı, düşer mi sorusunu kendisine sormaya itmiştir. Devamında ise alalım mı, satalım mı sorusu ortaya çıktı. Dünyada ve ülkemizdeki durum bozuklukları bu soruları cevaplanmakta bizleri çok zorluyor. Aynı zamanda Doların dünya çapında değerlenmesi Altını olumsuz yönde etkileyen bir sebeptir. Son günlerde doların artış gücünün düşmesiyle beraber bankalar altın alış satış fiyatının sabit kalmasını sağladı. Uzun süreli sabitlik olup olmayacağı merak konusu haline geldi.

Bankalar Altın Alış Satış Fiyatları

Akbank da gram altını 505 TL’den alınıp 506 TL’den satışa sunuluyor. Ziraat yani devlet bankasında ise gram altını 500 TL’den alınıp 510 TL’den satış yapılıyor. İş bankasında ise durum çok farklı gözüküyor. Gram altının alış fiyatı 486 TL iken satış fiyatı 522 TL olarak işlem görüyor. İş bankasına yakın olarak İNG de alış fiyatı 498 TL satış ise 515 TL’den işlem görüyor. Garanti bankasında satış fiyatı 506 TL olarak seyretti ve günü kapattı. Finansbank ise 487 TL’den alış 521 TL’den satış işlemi yaptı.

Bankalar Altın Alış Satış Farkları

Bankalar altın alış satış farkları arasında en yüksek alış fiyatını Akbank 505 TL ile beş TL farkla Ziraat çok az bir farkla İNG ve peşinden İş bankası geliyor. Satış farklarına baktığımız zaman en yüksek fiyatla İş bankası birinci sırayı aldı. Devamında ise ikinci sırayla İNG bankası yerleşti. Beş TL gibi farkla üçüncü sırayı Ziraat bankası sahiplendi. Birkaç TL farkla dördüncü sırayı Garanti bankası aldı ve Akbank günü sonuncu sırada bitirdi.

Bankalar Altın Alış Satış Komisyonu

Her bankaya göre değişkenlik gösteren komisyon Ziraat bankasında Binde 1,50 olarak karşımıza çıkıyor. Akbank da ise durum aynı denebilir. İNG bankasında ise durum 1,02 olduğu görünüyor. İş bakasında 25.000 TL’ye 10.000/20 oranlı komisyon uygulanıyor. 5.000.000 TL’ye kadar artan fiyatlarda oran 10.000 de 8’e kadar düşüyor.

Bankalar Altın Alış Satış Vergisi

Çoğu insanın şikayetçi olduğu konulardan biride altın alış satış vergisidir. Fiziksel olmayıp sanal bir şekilde yapılan kur işlemlerinde alınan vergidir. Bu vergi devlet tarafından bankadan kesilir. Bankada altın veya kur alımı yapan kişiye bu vergiyi yansıtır.

Altında yüzde 1 vergi

Ülkemizin resmi olan gazetesinde yayınlanmış olup açılan altın hesaplarından %1 olarak belirlendi. 1 Ekim’le beraber vergiler binde 0,2 olarak vergi alınacak. Bu durumda 100 gr altın alan bir kişi 0,2 gr altın vergi ödeyecek. Bu durum Euro ve Dolarda da aynı şekilde işliyor. Rakamsal ifadeleri güçlendirmek gerekirse 480 TL altına 0,96 TL vergi alınacak.

Bankalar Altın Alış Satış Makası

Altın ve diğer finansal ürünlerin alışı ve satışında fiyatlar arasındaki miktara, farka ‘makas aralığı’ adı verilir. Ayrıca finans piyasalarında makas aralığı, ‘spread’ olarak da adlandırılır. Alış fiyatı satış fiyatından daha fazladır. Aradaki fark üründen ürüne ve bankadan bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Farklılıklar da alıcı için bir avantaj ya da dezavantaj olarak yorumlanabilmektedir.

Altın Alış Satışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar Altın Alış Satış konusu araştırılırken en çok dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu akıllara geliyor. Burada referans alınması gereken temel bilgi, alış satış yapılacak bankanın sunduğu koşullardır. İşlem yapmadan önce anlaşma sağlanacak bankanın alış atış kuralları, koşulları iyice araştırılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken konular bankadan bankaya değişmekle beraber, anlaşma koşullarında yer alacak ufak detaylara dahi dikkat edilmesi gerekmektedir. Bankalar Altın Alış Satış hakkında detaylı bilgilere Google üzerinden geniş aramalar yaparak ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.