Bankadan Altın Almak Satmak Mantıklı mı?

Bankadan Altın Almak Satmak Mantıklı mı?

Günlük hayat şartları içerisinde belirli bir bütçeye sahip olan insanların yapabildikleri birikimler için en fazla tercih ettikleri yöntem, altın almaktır. Peki Bankadan Altın Almak Satmak Mantıklı mı?

Altın en değerli yatırım araçlarından birini oluşturuyor. Altın, insanların küçük birikimlerini değerlendirmeleri için en doğru yöntemlerinden birisidir. Değer kaybı açısından en az risk taşıması en önemli etkendir.

Burada altın almak ya da ihtiyaç anında satmak için kuyumcu mu tercih edilmeli, yoksa bir diğer aracı kurum olan bankadan altın almak satmak mantıklı mı sorusu akla gelebilir. Bunun için öncelikle kuyumcu ve bankanın avantaj ile dezavantajlarının ayrıntılı olarak araştırılması gerekmektedir.

Bankadan Altın Almak Mantıklı mı?

Yatırım amaçlı olarak bankadan altın almak satmak mantıklı mı sorusuna açıklık getirmek gerekmektedir.  Öncelikle altın yatırımı için kuyumcuları tercih edenlerin bazı hususları bilmesi gerekmektedir. Altının piyasada belirlenen satış değeri, her kuyumcuda aynı şekilde uygulanmamaktadır. Kimi kuyumcuda altın çok daha düşük miktarlarda satışa sunulabilmektedir. Burada kuyumcudan alınan altının sahte olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü altın simsarları tarafından sahte altın,  kuyumcularda daha uygun fiyata satşa sunulabilmektedir.

Bu durumda ikinci yol olarak düşünülen bankadan altın almak mantıklı mı sorusu düşünülebilir. Bankalar, devlet gözetiminde olan kuruluşlar oldukları için bu riskin oluşması mümkün değildir. Ancak bankalarda da kendi belirledikleri altın fiyatı piyasadaki orana göre bir miktar yüksek olabilmektedir. Burada da en uygun fiyat araştırması içerisinde belirlenecek bankadan altın alımı gerçekleştirilmesi daha doğru olacaktır.

Bankadan Altın Satmak Mantıklı mı?

Birikimlerini altın alarak yatırıma dönüştüren insanların herhangi bir sıkıntı anında ya da bu birikimlerini farklı alanlarda kullanma isteği nedeniyle bozdurmaları gereken durumlarda ilk olarak başvurdukları yerler kuyumculardır. Ancak, kuyumcularda altının alış fiyatı satışa göre çok daha düşük olmaktadır. Haliyle kişilerin zararı olmakta ve yatırım amacıyla alınan altınlardan elde edilen kar, beklentinin çok altına düşebilmektedir.

Bu durum da farklı bir yol olan bankalar aracılığıyla altın almayı gündeme getirmektedir. Peki en güvenilir finans kuruluşlarından olan bankadan altın almak mantıklı mı ve beklentileri karşılıyor mu? Bankalar aracılığıyla altın almak ve bunu altın hesabında bekletmek, sadece altının yükselen değerinden etkilenmekle kalmayıp,  vade süresi kadar faiz oranından da faydalanarak daha yüksek gelir elde edilmesine olanak sunmaktadır.

Bankadan Altın Almak Satmak Vergisi

Bankaların sigorta muamele vergisi olarak müşterilerden aldığı ücretler arasında, bankadan altın almak satmak vergisi de bulunmaktadır. Bankalar fiziki olmayan altın alış satış tutarı üzerinden kambiyo işlem vergisi almaktadır. Bir dönem binde iki iken, bankaların aldığı bir kararla bu oran yüzde bire çıkarılmıştır. Ancak bu durum, bankadan altın almak satmak mantıklı mı konusunda kararsızlık yaşayan kişilerin, bankaya daha olumsuz bakmalarına neden olmuştur.

Haliyle döviz ve altın alım satımında yaşanan bu durum ekonomiyi de olumsuz etkilemeye başlayınca, Cumhurbaşkanlığı kararı ile piyasada istikrarın sağlanması ve vatandaşın altın hesabına yönlenmesini sağlamak için yeniden vergi oranını,  altın alış satış tutarının binde ikisine indirmiştir.

Bankadan Altın Almak Satmak Güvenilir mi?

Bankalar en güvenilir finans kuruluşlarındandır. Çünkü bankalar devlet tarafından kontrol edilmektedir. Bu durumda banka ile çalışan kişilerin yatırımlarının da diğer finans kuruluşlarının aksine, devlet tarafından güvence altına alınmaktadır. Altın ise yatırım araçları içerisinde en çok rağbet görendir. Bu durumda bankadan altın almak satmak güvenilir mi sorusu gündeme gelebilmektedir.

Yatırım amaçlı altın

Bankadan altın almak satmak mantıklı mı konusunu araştıran kişilerin aslında cevap bulmak istedikleri konu; yatırım amacıyla aldıkları altının güvence altında bulunup bulunmadığıdır. Her ne kadar banka aracılığıyla alınan altınların müşterilerin istedikleri zaman alınıp satılmasına olan sağlaması kişiler için bir avantaj olarak görülse de, altın piyasasında düşüşün olması nedeniyle satışı sırasında zarar olasılığı çok daha yüksek olabilmektedir. Üstelik altın satışı yapılması gerektiği anda bankalar mesai saati dışında ise satış gerçekleştirilememekte ve kişiler mağdur olabilmektedir.

Fiziki Altın Hesabı Açan Bankalar

Fiziki altın olarak kabul edilen gram, çeyrek ve külçe altınların yatırım amaçlı alınarak, saklanması zor olabilmektedir. Kimi zaman yastık altı edilen ve evlerde saklanan altınların çalınma ya da kaybolma riski olduğu unutulmamalıdır. Bunun için farklı alternatif arayışına girilebilir. Bunlardan birisi de banka olduğu halde, fiziki altın hesabı açan bankalar oldukça sınırlıdır.

Bununla birlikte fiziki altın hesabının gram altın hesabına göre dezavantajları da bulunmaktadır. Fiziki altın alımı sadece ATM ve banka şubelerinden gerçekleşmekte ve satış işlemi ise yine açık banka ve kuyumcu gerekmektedir. Bunun dışında altın alım satımı arasında büyük farklar olabilmekte ve fiziki altı piyasa içinde olmadığından dolayı, ekonomiye katkısı gram altın hesabına göre daha az olmaktadır. Bu da bankadan altın almak satmak mantıklı mı diye düşünen kişileri fiziki olmayan altın hesabına yönlendirmektedir.

En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada

Bankaların altın hesabı; bankalar tarafından sunulan altın alınıp satılması ve saklanmasına olanak sağlayan hesaplardır. Bu hesaplar vadeli ve vadesiz altın hesabı olarak iki çeşittir. Vadesiz altın hesabı hemen hemen her bankanın sunduğu bir hesap türüdür. Anında altın alma,  satma ve bunu yaparken vade şartı olmadığı için herhangi bir ücret kaybı yaşanmamaktadır. Vadeli altın hesabı ise var olan altın üzerinden belirlenecek vadede faiz alınmasına olanak sağlayan hesap türüdür. Vadeli altın hesabı her ne kadar getirisi yüksek bir hesap türü olarak görülse de herhangi bir satış işleminin elzem olduğu durumlarda hesaba uygulanan faiz tamamen iptal edilmektedir.

Bu hususların yanında, en karlı altın hesabı hangi bankada sorusuna cevap bulabilmek için bu kriterlere ek olarak bankaların hesap işletim ücretinin ve vade süresi ile birlikte altının saflık derecesinin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu durum göz önüne alınarak, bankaların altın hesapları karşılaştırılmalı ve en uygun avantaj sunan banka tercih edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.