Bankada Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Bankada Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Günümüz de artan işsizlik nedeni ile insanlar kendilerine uygun meslek seçmekte ve bu meslek üzerine çalışmakta zorlanıyorlar.

Bankalarda çalışmak oldukça iyi bir iş seçeneği olduğundan dolayı birçok kişi "Bankada Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Neler?" diye araştırmaktadır.

İzinleri ve çalışma saatleri oldukça rahat olan bankalarda çalışmak oldukça cazip görünüyor. Kaliteli iş ortamı ve yüksek maaş ödemesi de bu durumlar arasında yer alıyor. Bankalarda çalışmak ne kadar cazip gözükse de her bankanın kendisine uygun düzenlediği şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiremiyorsanız bankalarda çalışabilmeniz pek mümkün değil. Bankada çalışmak için gerekli şartlar neler? Genel olarak bankalar arasındaki şartlar birbirine benzese de her banka farklı şartları size sunabilmektedir.

Eğer bir bankada çalışmak istiyorsanız eğitim seviyeniz oldukça öneli bir yer tutmakta. Eğitim seviyenize göre iş talebine başvuru yapmanız çok daha mantıklı olacaktır. Bu sayede eksikliklerinizi fark edebilir ve işe alınma şansınızı daha mantıklı bir duruma getirebilirsiniz. Ön lisans, lisans veya lisansüstü programlarda bankacılık sektörü hakkında eğitim almış olmanız bankaların sunabileceği şartlar altında yer almaktadır.

Bankada Çalışmak İçin Gerekli Şartlar

Bankalarda genel olarak iş başvurularınız eğitim seviyenize göre değerlendirilir. Bankada çalışmak için gerekli şartlar neler? Şartlar arasında üniversite mezunu olmak bulunmasa da lisans eğitimi almış olmanız çok daha iyi bir konumda iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Herhangi bir lisans eğitimi almadan lise mezunu şekilde de bankalarda iş bulabilmeniz mümkün olsa da bu durum oldukça sınırlıdır. Yükselme şansınız olmayan bir seviyede işe başlarsınız ve işe girme olasılığınız da oldukça düşüktür. Bankalar üniversite mezunu olmayan kişiler arasından oldukça az sayıda kişiyi işe almaktadırlar.

Eğitim seviyeniz dışında kişisel özellik olarak sayısal zekaya sahip ve takım çalışmasına yatkın insanlar tercih edilmektedir. Bu özellikler bankada çalışmak için gerekli şartlar altında bulunmasa da işe alınabilme şansınızı büyük oranda arttıracaktır. İnsanlar ile iletişime de önem veren bankalar düzgün diksiyona sahip kişileri tercih etmektedirler.

Bankada Çalışmak İçin Ne Okumak Gerekir

Bankada çalışmak istiyorsanız okuyabileceğiniz farklı bölümler bulunmaktadır. Bankada çalışmak için ne okumak gerekir? Bankada çalışabilmek için Bankacılık veya Finans bölümlerini okumanız gerekmektedir. Aynı zaman da Sigortacılık bölümleri okuyarak da bankada çalışabilirsiniz. Bankalar lise mezunu olan ve üniversite okumamış insanları da işe alsalar da bu durum oldukça nadir gerçekleşmektedir.

Bankadan bankaya bölüm tercihleri de değişebilmektedir. Bankada çalışmak için gerekli şartlar neler? Bankalarda çalışabilmek için bu sektör ile alakalı bölümlerden mezun olmak gerekse de bazı bankalar diğer bölümleri de kabul etmektedir. İktisat, Kamu Yönetimi ve Maliye gibi bölümlerin lisans ve ön lisans programlarını okuyarak da iş bulabilmeniz mümkün.

Bankada Çalışmak İçin Gerekli Sertifikalar

Bankalarda çalışmak için işe başvuracağınız da bazı sertifikalara sahip olmanız sizi çok daha iyi bir seçenek haline getirebilir. İş yeterliliği ve deneyimi konusunda bu sertifikalara sahip olmanız büyük bir önem taşımaktadır. Bankada çalışmak için gerekli sertifikalar arasında şunlar yer alır:

SEGEM

CISA

CISM

CFA

CIA

CFE

SMMM

MTA

GIAC

CDCS

GIAC

BES Aracılık Sertifikası

Sermaye Piyasası Sertifikası

Daha bir çok farklı sertifika bulunmaktadır. Bu sertifikaları işe başvurmadan önce gerekli eğitimleri alarak edinmeniz veya deneme sürecinizde kendinizi geliştirmek ve iş alanında kalıcı olabilmek için edinmeniz çok daha iyi olacaktır. Bankada çalışmak için gerekli şartlar neler? Bu sertifikalara sahip olmanız bankalar tarafından şart konulan seçenekler arasında bulunmasa da işe alınma şansınızı büyük oranda arttıracaktır.

Bankada Çalışmak İçin Yaş Sınırı

Kadro durumu ve bankalara göre değişkenlik gösteren bu durum farklı yaş aralıklarını tercih edebilmektedir. Bankada çalışmak için yaş sınırı bulunmasa da genel olarak 30 - 35 yaşları arasındaki personeller tercih edilmektedir. Fakat bu durum her bankadan bankaya değişkenlik göstermekte ve değişebilmektedir. Bankalara başvuru yaptığınızda bu konu hakkında detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

 

Bankada Çalışmak İçin Nereye Başvurulur?

Bankalarda çalışmak için kurumların insan kaynaklarına veya işe alım taleplerine doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Bankada çalışmak için nereye başvurulur? Farklı firmalar bazen aracı olarak işe alım talepleri oluştursalar da genel olarak bankalara doğrudan yapacağınız başvurular ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruya gideceğiniz zaman özenli giyinmeye dikkat etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Bankada Çalışmak İçin KPSS Gerekli Mi?

KPSS sınavına girmek ve başarılı olmak bankada çalışmak için oldukça öneli bir yer kaplamaktadır. Bankada çalışmak için KPSS gerekli mi? Devlet bankaları çok yüksek oranda Kpss sınavınıza girmenizi ve başarılı olmanızı talep etmektedir. Özel bankalar için bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Şart koşmayan bir bankaya işe girmek istiyorsanız bile sınava girip başarılı olarak işe tercih edilme şansınızı yükseltebilirsiniz.

Bankada Çalışmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Bankada çalışması için tercih edilen personeller arasında genel olarak Bankacılık ve Finans bölümü mezunları bulunmaktadır. Lisans mezunu olmak ön lisans mezunlarına göre tercih edilme şansınızı büyük oranda yükseltecektir. Bankada çalışmak için ne mezunu olmak gerekir? Bazı bankalar farklı bölümleri de tercih edebilmektedir. Fakat sektör ile alakalı olan bir bölümden mezun olmanız sizi çok daha tercih edilebilir yapacaktır. Bankada Çalışmak İçin Gerekli Şartlar için web sitemizi takipte kalarak olası değişikliklerden haberdar olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.