Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK nedir?

BDDK nedir, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu son zamanlarda en çok aranan kelimelerden birini oluşturuyor.

BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kısa adıdır. BBDK, ülkemizin uzun vadeli büyümesine ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Kimdir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı  Mehmet Ali Akben’dir. 2015 yılından bu yana BBDK Başkanlığını yürüten Mehmet Ali Akben, 1961 yılıKahramanmaraş doğumludur. Akben, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Çıkardığı Yenilikler Neler?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Çıkardığı Yenilikler araştırdığında ise en cazip yeniliklerden biri yakın zamanda görüldü. 

Kredilerde Vade İndi

BDDK, tüketici kredilerinde vadeyi 60 aydan 36 aya indirdiğini açıkladı. BDDK'nın kredi ve kredi kartı taksit sınırlamaları ile dengeleyici rolünü devreye sokarak istikrarı sağladığı düşünülüyor.

Analist Yorumu

Analistler, bu kararla büyümenin hızlandığı dönemlerde güçlenen talebin makroekonomik dengelere olumsuz yansımasının önüne geçildiğini belirttiler. Büyümenin yavaşladığı dönemlerde tüketim dengelerini rahatlatıcı karar olarak yorumlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Görevleri Neler?

Türkiye'de tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumaktır. BBDK, bankalar ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda işleyişi için uygun ortamı sağlayan kurumdur. BBDK ülkenin uzun vadeli büyümesine ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Nereye Bağlı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlıdır. BBDK, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile de bağımsızlık, etkinlik ve kapasite açısından güçlendirilmiş kurumdur. Ayrıca hiçbir organ, makam, merci veya kişi BDDK kararlarını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu iletişim

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu iletişim bilgileri araştırılıyor. BBDK ile 0212 214 5000 telefon numarası aracılığıyla iletişim sağlanmaktadır. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Nerede?

Merak edilen sorulardan biri de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu adresi, nerede olduğu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu adresi Büyükdere Cad. No:106 Şerbetçi İş Merkezi Esentepe Şişli İstanbul’dur.

Banka Hangi Kuruma Şikayet Edilir?

Vatandaşlar ‘Banka hangi kuruma şikayet edilir’ araştırıyor. Sorunun yanıtı çok basit. Banka BBDK’ya şikayet edilir.

BBDK’ya Şikayet Nereden Yapılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'ya, bankaların yaptığı işlemlerden dolayı 5 farklı kanalda şikayet edilebilir. Bunlar, b,lg, edinme sistemi, dilekçe, çağrı merkezi, elektronik şikayet sistemi ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) olarak sıralanabilir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.