Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Günümüzde teknolojinin gelişmesi bankacılık sektöründe etkilemiştir. Gelişen teknoloji ile beraber bankalardan hesap açmak artık oldukça kolaylaşmıştır.

Günümüzde banka hesabı açmak için gerekenler birkaç basit adımla sıralanabilir. Genel itibarıyla her bankanın hesap açmak için izlediği adımlar aynıdır.

Hesap açtırmak isteyen kişinin bizzat bankaya gitmesi gerekmektedir. Hesap açtırmak isteyen kişinin yanında T.C. kimlik kartı ehliyeti ya da pasaportunun olması gerekmektedir. Resmi evraklardan birini ibraz eden kişi adres ve telefon numarasını da yetkililer vererek hesap bilgileri arasına kaydedilmesini sağlamaktadır. Hazırlanan belgelere bu bilgiler eklenmekte ve tarafınızdan imzalanması gerekmektedir.

Tüm bilgilerin doğru bir şekilde kaydedildiğini kontrol ederek imzaları attıktan sonra banka tarafından hesap oluşturulur ve sizlere hesap cüzdanı verilir. Bu aşamadan sonra dilerseniz internet bankacılığı edinerek bütün bankacılık işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Hatta bankaya artık kayıtlı olduğunuz için internet bankacılığı üzerinden şubelere gitmeden yeni hesaplar açabilme şansına da sahip olursunuz.

Banka Hesabı Açmak Kolay Mı?

Hesap açmak isteyen kişiler banka hesabı açma kolay mı zor mu bilmedikleri için araştırmaya girişmektedirler. Yapılan araştırmalar neticesinde banka hesabını kolay olduğu ancak bizzat gidip de yapmamız gerektiği anlaşılmaktadır. Banka hesabı açtırmak isteyen kişilerin gerekli prosedürleri yürütürken minimum miktarda hesaplarına para yatırması gerektiğini de bilmemiz lazımdır.

Banka hesabı açacak kişiden banka personeli minimum miktarlarda para talep etmektedir. Yatırılan para yalnızca hesabın Aktif olması için geçerlidir. Hesabı aktif ettikten sonra Dilerseniz yatırdığınız parayı tekrar bankadan çekebilirsiniz. Anında bankadan hesap kartı alarak bankacılık işlemlerinizi bankamatik üzerinden de yürütme şansına sahip olursunuz. Ancak bankadan hızlı bir şekilde kart almanız durumunda kart üzerinde isim ve soy isim bilgileri bulunmamaktadır.

Bir Bankada Hesap Nasıl Açılır?

Günümüzde banka ile işi olmayan neredeyse hiç yoktur. Yeni bir işe başlayacağınız zaman ilk etapta sizden işyerinin çalıştığı bankaya göre banka hesabı açmanız talep edilmektedir. Bu durumda bir bankada hesap nasıl açılır araştırması yapılmaya başlanmaktadır. Banka hesabı açmak için internet üzerinden de yapacağız kısa bir araştırmada banka hesabı açmak için gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüm bankalar sizlerin taleplerine göre farklı özellikte banka hesapları sunmaktadır. Bankaların altın hesapları döviz hesapları vadeli ve vadesiz hesapları bulunmaktadır. Bu hesap türlerini sizleri talepleri doğrultusunda açmaktadır. Sizler de bu hesap türlerinden dilediğinizi açabilirsiniz. Aynı anda tümünün de açılmasını isteyebilirsiniz. Bankadan telefon bankacılığı için alacağını şifre ile birlikte telefon bankacılığını da aktif hale getirebilirsiniz.

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bir bankaya gittiğinizde ya da internet bankacılığından sorguladığınız da banka hesabı açmak için gereken belgeler neler olduğu konusundaki tüm banka hesabı aşamalarına ulaşabilirsiniz. Bankalar belge konusunda çok teferruatlı belgeler istememektedir. Ancak güvenliğinin sağlanabilmesi için bazı belgelerin kayıt altına alınması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı hesap açmak için yeterlidir. Bu belge dışında hesap açma işlemi sırasında sizden adresiniz telefon numaranı ve imzanız talep edilmektedir. İstenilen bilgiler banka personelleri tarafından kayıt altına alınarak sonraki işlemlerinizde teyit edilerek güvenliğin sağlanmasını ve işlemlerin belli bir güvenlik prosedürleri altında sürdürülmesini temin etmektedirler.

Şirket Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Bu nedenle Türkiye’nin en eski en köklü Bankası olan Ziraat Bankası geçmişten gelen garantici prensipleri nedeni ile her işlemini garanti altına almaktadır. Bu nedenle banka hesabı açılırken şirket Banka hesabı açmak için gerekenler konusunda gerekli prosedürleri sıkı tutmaktadır. Şirket hesapları için gerekli olan prosedürler müşteri hizmetlerinden ve banka personellerimiz den kolaylıkla öğrenilebilir.

Şirket hesabı açmak bireysel müşterilerin hesaplarını açmaktan daha zordur. Banka bireysel müşterilerden yalnızca kimlik belgesi istersen şirketlerden birçok belge talep etmektedir.

Bu belgeler şunlardır:

  • Şirket yetkilisine ait kimlik belgesi,
  • Şirkete ait ticaret sicil gazete kaydı,
  • Şirkete ait vergi levhası,
  • Şirketin faaliyet belgesi,
  • Şirketten açılışında gerçekleştirilmiş olduğu imza sirküleri,
  • Ticaret Odası kayıt belgeleri,
  • Nadir olarak istenilen şirkete ait noter imzalı ve ön sayfası kaşeli şirket karar defteri.

18 Yaşından Küçük Banka Hesabı Açabilir Mi?

Hem aileler hem de çocukları 18 yaşından küçük Banka hesabı açabilir mi sorusunu merak etmektedir. Kimi zaman çocukları farklı şehirlerde ya da yurtta eğitim görmesi durumunda banka hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaca karşılık bankalar kredi kartı ve benzeri borçlanma barındıran kartların 18 yaşın altındaki kişilere verilmesini mümkün kılmaz. Ancak 18 yaşından küçük bireyler için hesap açmak mümkündür.

18 yaş altı küçükler için ön ödemeli kartlarında kullanılabileceği birtakım hesaplar bireylere sunulmaktadır. Ziraat Bankası'nda 18 yaş altı bireyler için büyüyen çocuk fonu olarak da değerlendirilen bir hesap açmanız da mümkündür. Bu hesap çocuk 18 yaşını doldurana kadar ebeveynler tarafından kullanılarak yalnızca para yatırma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Çocuğun 18 yaşını doldurması ile beraber bu hesabın bütün yönetimi çocuğa verilerek normal bir hesap kullanım haklarına sahip olunmaktadır.

Ziraat Hesap Açmak İçin Ne Gerekli?

Ziraat Bankası’ndan Ziraat hesap açmak için ne gerekli öğrenebileceği gibi yanınızda kimliğinizin olması durumunda da anında hesap açma işlemini gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası bireylerin kimin fotoğrafları ile görüntülerinin karşılaştırılmasına imzalarının kayıt edilerek diğer işlemlerden imza karşılaştırılmasını yapılmasını güvenlik tedbirleri içerisinde değerlendirmektedirler. Banka hesabı açmak isteyen müşterilere 7 farklı hesap türü sunulmaktadır. Sizlerde kendinize en uygun hesabı öğrenmek için internet üzerinden Ziraat Bankası sitesini ziyaret edebilir dilerseniz banka şubelerimizden de bilgi edinebilirsiniz.

Banka hesabı açmak için gerekenleri sıraladık. Banka Haberi sizin için araştırmaya devam ediyor. En güncel bilgiler için takipte kalmaya devam edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.