Bankalar Kredi Başvurusunda Bu Soruyu Soramayacak

0
30

Bankaların kredi başvurusun da bulunan kişilere istedikleri gibi soru soramayacaklarını belirten Kişisel Verileri Koruma Kurumu(KVVK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, “istenen bilgiler veri işleme amacıyla bağlantılı olması gerekiyor. Kredi talebinde bir bankanın sizden hobilerinizi veya alışkanlıklarınız ile ilgili bilgiler istemesi amaçla bağlılık ilkesiyle bağdaşmaz” dedi.

Kişisel verileri veren ve kişisel verileri işleyen kişileri de uyardı. Siber güvenlik ve kişisel korunmasının görüşüldüğü “ 2. E-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Faruk Bilir, hukuka ve dürüstlüğü uygun kurallar içerisinde olması gerektiğini, yanlış veri depolanmaları kişilere zarar verebileceğini ve bu da mağduriyetler yaşatacağını belirtti.

“Paylaşmaya Alışıldı Ancak Korunmaya da Alışmalıyız”

Kişisel verilerin korunması kişilerle alakalı bir durum olduğunu bunun için kişilerin bilinçlenmesi ve bu bilgi paylaşımının nelere yol açabileceğini görebilmesi gerektiğini belirtti. KVKK Başkanı Faruk Bilir, “Her saniye kişisel verileri toplanan, işlenen ve aktarılan bireylerin bundan dolayı karşılaşacakları risklerin farkında olmaları, bu yönde kişisel verilerini korumaları ve sahip oldukları hakları noktasında bilinçlenmeleri en az teknik ve yasal düzenlemelerin varlığı kadar önem taşıyor” dedi.

Farkındalık üzerine de yapmış olduğu konuşmada, alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerektiğine vurgu yaparak şunları söylemiştir; “Kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak dünya genelinde hukuksal düzenlemeler incelendiğinde, özünde bireyin kendisine ait kişisel verileri üzerinde kontrol imkânının sağlanması bulunmaktadır. İnsan odaklı, mahremiyet odaklı bu yaklaşım insana verilen değerin bir göstergesidir. Bununla birlikte teknolojik gelişmeleri de bu konuyla birlikte ele almak gerekir. Yapay zekâyı, dijital dönüşümü, nesnelerin internetini konuştuğumuz bir dünyada güvenliğin anahtarı ‘farkındalık’ olacaktır. Açıkçası bugüne kadar verilerimizi paylaşmaya alıştık veya alıştırıldık. Bundan sonrası için verilerimizi korumaya ve kontrollü şekilde paylaşmaya da alışacağız. Bu bakımdan alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.”

Tüm bu yaşananların temelinde insanların kişisel verilerinin paylaştıkları zaman ne gibi sorunlarla karşılaşacağını bilemediğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kişilerin daha araştırmacı ve daha tedbirli hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü kişisel verileriniz sizin özel verilerinizdir aynı zamanda, bu verilerin dışarıya sızması durumun da yaşayabileceğiniz bir çok problem bulunmaktadır. Bu yaşanacak problemlerin kişiler tarafından anlaşılır olduktan sonra verilerin, veri kaydı tutan kişilere daha kontrollü bir şekilde paylaşılması sağlanmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here